Leto v Kalifornii – Huntington Beach a jeho okolie

5/5 - (11 votes)

Po tom, ako u nás padol socializmus a bol zavedený internet, sa cestovateľské blogy tvoria oveľa jednoduchšie. Well, well, kedysi sa žilo ťažšie, ale ako sa vravieva, na všetkom sa dajú nájsť aj pozitíva. My mladí „pankharti“ sme komunistov nezažili, no napriek tomu nám ich vtedajšia vláda priniesla určité privilégium, z ktorého sa môžeme tešiť dodnes. Teda, niektorí… My sme to šťastie mali a vďačíme im za  blízku rodinu, ktorá emigrovala do Kalifornie. Kedysi pre mnohých vlastizrada, dnes, pre nás ľahko dostupné ubytovanie v predraženej Amerike. Naše známosti v USA sme teda naplno využili a veľmi im ďakujeme, že náš pobyt bol s nimi oveľa viac easy a to nie iba po finančnej stránke. Uznajte, že by až zdravé nebolo, nevyužiť takúto príležitosť a ak ste na tom podobne aj vy, hybajte sa pozrieť za veľkú mláku. Slovákov sú tam kopy a možno spomínam aj vašich bratrancov, s ktorými si vymieňate vianočné pozdravy.
V USA sme navštívili celkovo 6 štátov a skúsili kadejaké ubytovanie, o čom sa dočítate v našich ďalších článkoch. Tento je zameraný na lokality a atrakcie, neďaleko ktorých sme bývali.

Bývali sme na skok od famózneho Los Angeles, kam sme niekoľkokrát zavítali, aby sme si užili filmové štúdiá Universal Studios, Hollywood  ale aj ďalšie zaujímavé miesta.

Huntington Beach

… je mesto s 200 000 obyvateľmi, kde sme strávili najviac času a popravde, zo všetkých miest, ktoré sme v USA navštívili, sa nám na bývanie práve toto páčilo najviac. Aj napriek veľkému množstvu aut a ľudí na nás pôsobilo pokojne a predovšetkým pekne. Či už išlo o cesty, dvory, domy, obchody, suseda polievajúceho trávnik, všetko ako keby vypadlo z amerických rodinných filmov.

Aby sme toho v batožine náhodou nemali málo, všetci traja (ja, manželka a jej sestra), sme si vzali kolieskové korčule a tento ťah sme na cestách, hladkých ako sklo, vôbec neoľutovali.

Nech už sme sa ocitli v ktorejkoľvek štvrti, vždy bolo blízko do nejakého parku, kde sa dalo spočinúť na mäkulinkom trávniku. V tých väčších nebol problém nájsť verejné toalety, stojany s pitnou vodou a pre náročnejších aj workoutové zariadenia.

Počuli sme, že v Amerike je drahé jedlo, ale, že oblečenie cenovo celkom v pohode. Vďaka tejto informácií sme si schválne z domu nebrali niektoré veci v úmysle si ich tam za lacno kúpiť. Keď som si našiel najlacnejšie prezuvky za 14 dolárov (obehal som až 4 obchody), úplne obyčajné, čo u nás stoja 3€, hneď sme vyvrátili tento mýtus a smelo môžeme povedať, že je tam všetko drahé, teda aspoň na naše slovenské pomery. Pri klobúkoch, tričkách a šatách sme si to ešte viac potvrdili. Ak mi chcete oponovať, že sa predsa ale jedná o kvalitu, tak potom u nás stojí tá istá o čosi menej. Po našom návrate sme potom doma akosi prestali kontrolovať každý cent a vážili si sumy za celotýždňové nákupy. Pre predstavu: napr. mlieko 1,5l nás tam vyšlo na cca 3 doláre, hrozno 1kg na 8. Draho, ale zase všetko blízko, tak by sme opísali tamojšie obchody. Nám sa z pohľadu výberu tovaru najviac páčil supermarket Walmart.

Nesmieme nespomenúť Jamba Juice – kde sa predáva osviežujúce smoothie a veľmi sme si ho obľúbili. A prosím, rozbehnite to niekto aj na Slovensku, chýba nám tu!

K Tichému oceánu sme to mali 15 min. autom. 100 metrov široká súvislá pláž nemala konca z oboch strán. Počet ľudí tiež nemal konca, ale na tak obrovskej pláži sa stratili a miesta bolo všade dosť.

Blízko sa nachádzala aj pláž vyhradená pre psov (dog beach) a takmer všade medzi plážou a cestou behali turistami ochočené veveričky, ktoré nám zobali oriešky z ruky.

Voda v Pacifiku bola very fresh. Nás najviac  prekvapili mohutné vlny, v ktorých nás mlelo ako v práčke a neraz sme sa až do krvi doškriabali o piesočnaté dno. Až neskôr sme sa od miestnych detí naučili vlny podplavovať a pocit topenia sa zmenil už len na adrenalínovú zábavu.

Huntington Beach je inak vychýrená surferská oblasť, s množstvom súťaží počas roka a chodníkom slávy na rohu Pacific Coast HWYMain St, kde už nájdete aj otlačok ruky a chodidiel slávnej Bethany Hamilton. Urobila ich tam v čase našej prítomnosti (august 2017). Aby ste nedopadli ako Bethany, dávajte si v Pacifiku pozor na žralokov. Netreba mať ale obavy, ponad hlavy vám budú neustále lietať helikoptéry sledujúce ich prítomnosť a keby sa nejaký náhodou priblíži, plavčíci ľudí okamžite zalarmujú.

Hlavne  počas prílivu to tam teda surfermi naozaj žilo, na plávanie však môžete zabudnúť, dá sa iba blázniť vo vlnách. Takisto sa dá kochať oceánom z blízkeho pieru (móla) a celkovo je tam veľmi pekne.

Skoro som zabudol spomenúť, že pohľad na západ slnka vám spestria aj ropné veže, a počas dňa zase vyskakujúce delfíny. Z pláže sme ich videli niekoľko, hneď za druhou vlnou. 🙂

Huntington Harbour sme si vyskúšali plavbu na padleboardoch  a vozili sa medzi luxusnými domčekmi a jachtami. Prenájom nás vyšiel 15 dolárov na 2 hodiny za jedného v OEX Sunset Beach. V ponuke boli aj kajaky a kadejaké iné plavidlá.

Mimochodom, bývali sme v oblasti zvanej Orange County, do ktorej okrem Huntingtonu spadá daľších asi 33 miest a autom sme to mali na skok do najľudnatejšieho okresu v USA – Los Angeles County.

Čo všetko sme tam vystrájali nájdeš v článku Leto v Kalifornii – Los Angeles – filmové štúdiá a Hollywood.

Anaheim

Ak by sme niekedy znova navštívili Huntington Beach, prial by som si, aby to bolo počas sezóny NHL a mohli by sme si tak v blízkom Anaheime pozrieť nejaký zápas. Toto mesto určite stojí za zmienku, minimálne kvôli prítomnému DISNEYLANDU. Nie však každý po ňom túži, hlavne keď si uvedomí, že na určité dráhy môže čakať aj 3 hodiny a veľa tak toho nestihnúť za very expensive vstup. Ako bezdetní manželia sme si dovolili tento luxus vynechať a namiesto neho si dopriať zábavný park s názvom Knott´s Berry Farm, ktorý je, ako sme počuli, menej zaľudnený, lacnejší a hlavne adrenalínovejší.

Pre tých, ktorý ma nepoznajú, musím spomenúť, že z kolotočov sa mi motá hlava a z horských dráh sa mi dvíha žalúdok, len čo ich vidím na obrázku, skrátka neznášam tento druh zábavy. No ale ako to už býva, baby ma do toho jaksi dotlačili a keďže u nás takéto atrakcie nie sú, bola to príležitosť, ktorú som si nemohol nechať ujsť. Za všetkých vás, ktorí ste na tom ako ja, som sadol na tie ozrutné roller coastery, aby som vám povedal, že to bolo  neskutočne super a dokonca by som si to rád zopakoval. 🙂 Až vás teda budú kamaráti ťahať na podobné somariny, choďte a neobzerajte sa.

Najviac nás dostal drevený Ghost Rider, od ktorého sme veľa nečakali, no 2,5 minútová jazda, 90km/h a vykričané hlasivky nás presvedčili o adrenalínovom zážitku hádam na celý život.
Ozaj, hneď vedľa sa nachádza aj Knott´s Soak City, kde sa ľudia zase bláznia na toboganoch. Do oboch komplexov sa dá zakúpiť aj kombinovaná vstupenka.

Big Bear Lake

Ak sa niekedy ocitnete v Los Angeles a jeho okolí a namiesto oceánu, či ruchu mesta, zatúžite po relaxe v prírode, navštívte Big Bear Lake. Toto malé mestečko v nádherných horách s nadmorskou výškou nad 2000 m, je okrem oddychu, v lete lákavé na turistiku, alebo plavbu po jazerách, v zime sa zase premení na populárne lyžiarske stredisko. Zaujímavé je aj centrum, v ktorom sa dá rôzne kultúrne vyžiť, nájdete v ňom aj mnoho obchodov a reštaurácií. My sme tam prvýkrát okoštovali typickú americkú sladkosť – fudge. Je to niečo medzi čokoládou a tureckým medom v ponuke s rôznymi príchuťami. Na čaro Big Bearu pomaly prichádza čoraz viac amerických zbohatlíkov a domy tam rastú ako huby po daždi. Mesto má už aj vlastnú high school, či letisko, preto je otázne, za ako dlho sa táto relax zóna premení na rush zónu.

Zhrnutie

Život v Kalifornií je veľmi odlišný od toho na Slovensku, ale zato veľmi zaujímavý. Aspoň čo sa týka lokalít, ktoré sme videli, môžeme povedať, že väčšinou ide o pekne upravené domy a ulice, treba však rátať s minimálnym súkromím a naozaj rušným, husto obývaným prostredím.

Celý čas sme chceli pocítiť silu menšieho zemetrasenia (max na 5 sekúnd :D), no nepodarilo sa. Tie maličké, ktoré nemožno vnímať sú tam na dennom poriadku, čomu obyvatelia prispôsobujú aj stavby svojich drevených domov. Na pohľad lacných, v porovnaní s tými našimi kľudne aj 10 násobne drahších. Americká pôda, ako aj ich životný štýl, vytvárajú v porovnaní s tými európskymi, hlbokú finančnú priepasť. Ak ste počuli, že Američania veľa zarobia, je to tak, ale aj veľa minú, predovšetkým práve na svoje obydlia vo forme splácania hypoték.

Áno, mnoho Amíkov je hlúpych a tlstých, dobrou správou je ale fakt, že keď budete potrebovať pomôcť s niečím v obchode, pokazí sa vám auto, alebo sa stratíte, tak väčšina z nich sú milí a zhovorčiví ľudia, ktorí vám ochotne pomôžu. A trúfam si povedať, že vo všeobecnosti aj viac než na Slovensku. Oproti nám sú oveľa otvorenejší a neboja sa komunikácie, hoci ste cudzinec. Američania sú národ, na ktorom sa ľahko pohoršíte a schuti na nich hodíte všetku vinu sveta, čo vďaka TV a internetu všetci dobre poznáme. No lepšie je sadnúť do lietadla a ísť sa pozrieť, ako to tam funguje a či sú naozaj až takí arogantní, ako sa často spomína…

My si veľmi vážime tých 7 týždňov, počas ktorých sme videli krásnu prírodu a navštívili slávne mestá tejto krajiny a predovšetkým príležitosť, že vďaka rodine sme za ubytovanie veľa ušetrili. O všetkých našich dobrodružstvách a zaujímavých miestach západnej časti USA sa dozviete v ďalších článkoch.

P.S. Kalifornia sa s nami v posledný deň rozlúčila vzácnym úkazom – zatmením slnka. Z nášho miesta bolo zakrytie síce iba 60%, no pri kúpe leteniek sme o tomto spestrení ani netušili, takže nás to milo prekvapilo. 🙂

Zaujímavosti

  • Kalifornia je najľudnatejším štátom v USA.
  • Kalifornia bola známa ako štát medveďov grizly (vyobrazený aj na jej vlajke), avšak posledný grizly bol na území Kalifornie pozorovaný v roku 1924.
  • V Kalifornií, vďaka veľkému suchu, vzniká množstvo požiarov. Pustošenie niektorých oblastí je len otázkou času, preto sa po častiach vypaľujú úmyselne pod kontrolou.
  • Pôvodný názov Los Angeles pri jeho založení bol „El Pueblo de Nuestra Señora Reina de los Ángeles sobre el Río Porciúncula“ (preklad: Mesto našej kráľovnej anjelov na rieke Porciuncola)
  • Pôvodný názov Hollywoodu bol Hollywoodland.
  • Jedným z mestských zákonov je zákaz preháňania viac ako 2000 oviec cez Hollywood Boulevard.
  • Veta na konci filmov: „Počas nakrúcania nezahynulo, ani nebolo ublížené žiadnemu zvieraťu.“ veľa neznamená. Pokiaľ zviera zahynie napríklad počas prestávky, film si stále môže dovoliť túto vetu uviesť.
  • Spojené štáty nemajú oficiálny národný jazyk.
  • Aj keď sa to nezdá, USA a Rusko sú od seba vzdialené iba 4km.
  • American Airlines ponúkal v roku 1981 celoživotnú letenku v 1. triede za 250 000 dolárov.
  • Huntington Beach (ako aj v mnohých iných mestách USA) nájdete cintorín pre domáce zvieratá. Je oveľa krajšie vyzdobený ako ten pre ľudí.
  • Až štvrtina zo všetkých väzňov na svete je väznených na území USA.
  • Niektorí Američania začali bojovať proti obezite bezplatným vstupom pre tlstých do fitnes centra, dokonca s finančným príspevkom pri jeho návšteve. :O Inak povedané, skvelý spôsob ako si vo fitku vychutnať svoj preplatený hambáč…

… no, dosť bolo rečí, tu máte video z nášho leta v USA. 🙂

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *