Gran Canaria ako narodeninový darček

5/5 - (6 votes)

Poznáte to… blížia sa Vianoce, alebo niečie narodky a vy máte kopu starostí, čo, kde, aký darček, komu zohnať. Tak sa v auguste 2015 blížila aj 50-tka mojej mamy, ale ja som sa rozhodol, že si tentokrát nebudem lámať hlavu nad blbosťou, ktorú treba kúpiť, len nech je úloha  splnená, ale rovno kúpim niečo špeciálne. Hoci snom mojej mamy bolo okúpať sa niekedy v mori, nikdy neboli ďalej ako v Rakúsku a dovolenky poznali iba z rozprávania od iných. Ešteže majú nás dvoch a mohlo sa všetko zmeniť. 🙂
Pustiť ich niekam samých by zrovna nebol nápad roka, takže sme začali usilovne a v predstihu hľadať niečo súce (a lacné) pre 4 osoby. Terorizmus v Európe a v jej okolí sa vtedy ešte iba dostával do puberty, čiže nás zlákala turecká pláž Kleopatra, ale ako už z nadpisu tušíte, zvíťazilo Španielsko – Kanárske ostrovy. Tie sa v ponuke objavili iba pár minút predtým, než sme takmer zaplatili Turecko. Chvála Bohu!
Nie, naozaj sme zrovna neboli pri peniazoch, ale vďaka stránke www.airstop.cz sme objavili ponuku nemeckej cestovky Neckermann  a dostali sa na čarovných 390€ za osobu (letenky, ubytovanie, allinclusive, 7 dní). Pobyt sme kúpili začiatkom februára (2015) a oproti náhlemu odchodu do Grécka sme teraz mali čas do 2. septembra. Najťažšie pre mňa a Viku bolo zadržiavať toto dovolenkové prekvapenie až do leta, kedy to prasklo a naši (necestovatelia) sa po všetkom tom híkaní (vypytovaní, čudovaní a nadávaní nám čo sme im to vyviedli), mohli začať tešiť na dovolenku.


Príchod

Parkovisko Mazur vo Schwechate. Tam sme dostali parkovanie v cene, no trapas nastal, keď sme ho nevedeli nájsť. Trocha (dosť) som podcenil množstvo okolitých parkovísk, ale nakoniec sa našlo. Nasledoval presun autobusom na letisko (zase v cene), ďalej naše vystúpenie o zástavku skôr a k checkinu sme dobehli len hodinu pred odletom… jak magori. 😀
Let do Madridu, kde sa prestupovalo, sprevádzal pohľad na západ slnka a neskôr na búrku. Madridské letisko je naozaj obrovské (napr. presun medzi terminálmi sme absolvovali skoro hodinu, z toho 5 minút samoriadeným metrom). Každý z letov trval cca po 2,5 hod.
Po pristáti na 3. najväčšom ostrove Kanárskych ostrovov – Gran Canaria, nás mikrobus prepravil (po diaľnici) do letoviska Playa del Inglés. Na hoteli sme sa ocitli neskoro v noci a unavení sa zvalili do postelí.
V noci sa ani nedalo rozoznať, kde je hotel umiestnený, v okne iba ruch mesta a hotely. Ale ráno, po prebudení, sme zostali ako obarení. V informáciách o pobyte sa spomínal čiastočný výhľad na oceán, no to, čo bolo vidno z našich dvoch balkónov pre nás nemalo obdoby. OK, oproti zavadzal akýsi tlstý hotel, ale naľavo aj napravo od neho sme mali pláže a šíry Atlantik pod nosom. Skrátka pecka!

Oceán  a pláže

Ak sa pýtate, či je tam voda v septembri chladná, odpoveď je: nie. Na juhu ostrova je takmer stále teplota okolo 30°C (v zime asi 25°C). Pri našej návšteve to boli vraj už 4 roky, čo naposledy pršalo. Môže za to hornaté vnútrozemie, na ktorom si zuby vylamujú daždivé mračná zo severu.
Oceán opíšem slovami: čistý, slaný, divoký a hlavne nepreplnený ľuďmi, takže veľa miesta na plávanie a bláznenie sa. Na našej najbližšej pláži od hotela (do 200m) sa nachádzali také rozrážače vĺn postavené z kameňov. V ich blízkosti sa po hladine niesli iba malé vlny, ale kúsok ďalej bez nich, boli miestami až grandiózne.

Ostrov je sopečného pôvodu, čo v praxi znamená min. dve veci: 1. áno, vo vnútrozemí sa nachádza sopka, resp. jej otvor, ale lávy sa báť nemusíte (je neaktívna). 2. Piesok je tmavší, než ste možno zvyknutí z iných pláži, ale taktiež don´t worry, na slnku sa nám zdalo, že páli rovnako, ako aj ten svetlý. 🙂
Po príjemnej plážovej prechádzke sa dalo za chvíľu dostať na ospevovanú PLAYA DEL INGLÉS, v preklade: pláž Angličanov (veru sme aj stretli, takých – pôvodne Slovákov a veľmi sa čudovali, že žijeme na Slovensku… niekto tu žiť predsa musí, nie?).

Inak je dlhá približne 2 700 m a široká 100 m, pod označením modrej vlaky EÚ, čo zaručuje poriadok a čistotu.

Ak ste už niekedy počuli, že jej súčasťou je aj nuda pláž, bola to pravda. Avšak táto „nádhera“, pozostávajúca prevažne z dôchodcov, spôsobí len zrýchlenie vášho kroku týmto úsekom.
V jeden deň sme sa vybrali aj na pláž Playa de Amadores, vzdialenú 23 km. Tá bola veľmi zaľudnená, ale aj veľmi pekná s bielym pieskom dovezeným údajne až z Karibiku, čím sa odlišovala od ostatných pláži. Našli sa na nej rôzne vodné atrakcie, ale nás najviac očaril pohľad na  robustné hotely, doslova zapustené v skalách, ktoré ju obklopovali.

Ubytovanie

Náš hotel CORONA ROJA [***] (poznámka: v preklade červená koruna, možno ho nájdete ako 2-hviezdičkový, jedná sa ale o starý údaj), bol široko-ďaleko najvyšším a tento svoj potenciál veľmi dobre využíva prostredníctvom terasy na streche.

Krásny výhľad na širokánsky oceán a mesto je samozrejme to naj, čo vám jej návšteva ponúkne, ale za príplatok tam nebol problém zapnúť aj jacuzzi. Na relax a opaľovanie skrátka super miesto.

Hotel má celkovo 15 poschodí a my sme dostali apartmán na ôsmom. 2x izba pre 2 osoby, kúpeľňa s WC, spoločenská miestnosť a malá kuchynka, to boli naše priestory. K tomu dva veľké balkóny pre vychutnanie si kávičky, či východov slnka.

Nábytok síce starší a TV iba za príplatok, ale za tú cenu by si sotva niekto sťažoval. Pre každého ubytovaného bol k dispozícií vnútorný aj vonkajší bazén s lehátkami (vonkajší OK, vnútorný skôr pre deti).

Raz sa stalo, že ja a Vika sme ostali na pláži a naši zamierili do hotela. Keď sme sa vrátili, nikde ich nebolo a po rozsiahlom pátraní sa napokon našli pri bazéne pod rukami hotelových masérok. Na to, že po anglicky nevedia ani ceknúť, to bol vynikajúci výkon. 🙂
Personál sa aj tentokrát správal milo, zdvorilo a usmievavo. Najväčší problém, čo sme riešili, bol krátky výpadok wifi. NET im ešte musíme trocha pohaniť, lebo na iných miestach by ste ho mali automaticky v cene, tu bol žiaľ za 27€ naviac.
Inak, pozične je Corona Roja veľmi dobre umiestnený, teda blízko k pláži a rovnako aj k nákupným centrám. Pri nákupoch vždy treba zjednávať, obchodníci na to čakajú, niekedy aj sami od seba začnú znižovať ceny. 🙂

Perlička:  Gran Canaria je známa vysokou intenzitou gayov a lesbičiek užívajúcich si dovolenku (prízvukujem, že to nebol dôvod našej cesty!). Tento fakt sme ale na mieste nijako nepocítili. Treba však spomenúť našich susedov, dvoch mladých pánov v apartmáne, odkiaľ sa sem-tam ozývali, kadejaké (predsudky tvorivé) smiechy a zvuky. :O
Vika sa mi, ako inak, pri každej našej nezhode vyhrážala, že ma vyženie k susedom a podobne, tak som musel sekať dobrotu. 😀

Strava

Allinclusive je fantastická vec, vašou jedinou starosťou je dostaviť sa včas na podávanie jedla a jesť. Toto uľahčenie má predsa jednu nevýhodu a tou je obmedzovanie času vašich výletov a aktivít. V každom poriadnom hoteli vám však ochotne zabalia jedlo do cesty, tak ako nám, keď sme to potrebovali.
Raňajky, obed, olovrant a večera boli formou švédskych stolov, s výberom aj viacerých teplých jedál. Za ten týždeň sme sa ničoho extra neprejedli, takže ponuka bola celkom pestrá. Dostatok zeleniny a ovocia, mäso – rôzne druhy na viaceré spôsoby (podľa dňa), prílohy ako zemiaky, ryža nechýbali, cestovinové šaláty, vajíčka, pečivo, cereálie, šunka, syr, džemy, atď., atď. Zmrzlina, nápoje a dokonca pepsi, koľko ste si len zažiadali, takmer hocikedy počas dňa. Jedlá sa priebežne dopĺňali. Pri takomto výbere bezodných tanierov a pohárov sa dá  na dovolenke pomerne ľahko stlstnúť, tak pozor na to. 😛
Jasné, že sa dalo kúpiť jedlo aj na ulici v húfe reštaurácií, pričom ceny sa v priemere pohybovali vyššie než v SR, my sme to našťastie riešiť nemuseli.

Zážitky, výlety

Na ostrove nie je problém všeličo pobehať a zažiť. Otázkou je iba spôsob presúvania, ktorý zvolíte. Taxíky a autobusy (skôr mikrobusy) sú k dispozícií, no keďže my sme mali pred dovolenkou dosť času na googlenie, narazili sme na manželov z Česka Danielu a Karla. Oni poskytujú najlepší spôsob prepravy po Gran Canarii, stačí sa s nimi dohodnúť na čase a mieste. Žijú tam už niekoľko rokov, takže vám z jazdy urobia rovno aj exkurziu a podajú veľa informácií, ktoré by ste na internete hľadali márne. Ceny majú postavené rozumne a v prípade záujmu vám sprostredkujú rovno aj výlet podľa výberu.
My sme ich služby využili 2x. Raz pri návšteve pláže Amadores (opísanú vyššie) a potom cestou do Palmitos parku.

Palmitos je v podstate zoo, kde sa vám zvieratá nie len ukážu, ale vás aj pobavia. Zďaleka nie je určený iba pre deti, veď vidieť akrobacie delfínov, či show dravých vtákov, to nebýva zas tak často.

Najvtipnejšie sú papagáje, keď sa predvádzajú na korčuliach, kolobežkách, ukazujú ako vedia matematiku, alebo keď sa  vyvaľujú na lehátkach, ako tento tu.

Palmitos park teda určite odporúčame. Mimochodom, stretli sme v ňom skupinu Slovákov, ktorí sa na Kanáre vracajú rok čo rok (z toho jeden pán precestoval pol sveta) a tvrdili, že tam je best. Tak to choďte preveriť, ak máte možnosť. 🙂

Nie, nebojte sa, neodbehli sme si na saharskú púšť, aj keď sa to tak môže javiť pri pohľade na našu ďalšiu foto. Ono tam kúsok púšte naozaj je. Volá sa Dunas de Maspalomas a od Playa del Inglés je iba na skok. Zapamätajte si jedno, ak budete na ostrove Gran Canaria, toto miesto rozhodne nevynechajte!

Návšteva na nej sa nám tak páčila, že sme jej venovali samostatný článok:  Kúsok Sahary na Kanárskych ostrovoch – Dunas de Maspalomas

V centre Palya del Inglés je tiež kadečo. Hlavne v noci to tam fakt žije a narazíte trebárs na capueristov, živé sochy, alebo maliarov, ktorí vám vytvoria karikatúru za pár minút.

Ďalšie možnosti

Kanáre ponúkajú veľa zážitkov, na ktoré by ani celý mesiac nestačil, nie tak ešte náš 1 týždeň. Na vašom pobyte sa však môžete vybrať napríklad do Aqualand Maspalomas, ktorý vyzerá naozaj atraktívne, alebo do hlavného mesta Las Palmas de Gran Canaria, kde je nádherná pláž Las Canteras.
Ak máte radi adrenalínové športy (windsurfing, parasailing, zoskok s padákom), prípadne si chcete ťavami zajazdiť po dunách, netreba ísť ďaleko. Komu by nestačilo okolie, môže zamieriť do vnútrozemia a obzrieť tam sopku Pico de Bandama (nie je v strede ostrova, ale neďaleko Las Palmas), alebo najvyšší vrch ostrova Pico de Las Nieves  (1 949 m n. m.). Za zmienku stojí aj mestečko Tejeda a 80 metrový kameň Roque Nublo.
Komu by ale ani celá Gran Canaria nestačila, dá sa lietadlom odskočiť na susedné ostrovy, napr. na Tenerife, kde nájdete sopku a zároveň najvyšší vrch Španielska Pico de Teide (3 718 m n. m.), Siam park – najväčší aquapark v Európe, alebo Loro parque – zoo s cvičenými kosatkami. Každý z ostrovov je niečím výnimočný, viacej google. 🙂

Zhrnutie

Keď niekto povie „Kanárske ostrovy“, často to vnímať ako nedosiahnuteľný dovolenkový špás. Houby! Stačí len poriadne hľadať, poznať pár dobrých stránok a keď nie ste moc nároční, dá sa vycestovať všelikam. A dokonca aj s cestovkou. Ruku na srdce, sumu okolo 400€ omlátime často na somariny a veci čo ani nepotrebujeme, takže našetriť počas roka sa určite dá.
Na našom pobyte sme mali k dispozícií iba nemeckého delegáta, ale vlastne sme ho ani nepotrebovali. Aspoň so základnými znalosťami angličtiny, nemčiny, alebo španielčiny, by ste mali zvládnuť vybaviť všetko potrebné.
Nám aj mojím rodičom sa dovolenka veľmi páčila. Bez váhania by sme ju podnikli znova. Veď tieto španielske ostrovy právom zastávajú svoje dobré meno na trhu. Skôr než si teda vyberiete tohtoročnú dovolenku, pouvažujte či si nezaslúžia vašu pozornosť. 🙂

Zaujímavosti

  • Kanárske ostrovy sa považujú za ostrovy večnej jari.
  • Na ostrovoch sa hovorí kanárčinou a od španielčiny sa výrazne líši. Mnohí Kanárčania sa dokážu dorozumievať aj hvízdaním.
  • Gran Canaria je spomedzi ostrovov najnavštevovanejšia. Ročne ju navštívi okolo 2 mil. turistov.
  • Naostrovoch La Palma a Tenerife sa nachádzajú astronomické observatória a majú tam jedny z najlepších pozorovacích podmienok nočnej oblohy na Zemi.
  • Najväčšia letecká katastrofa v dejinách, pri ktorej zahynulo 583 ľudí, sa odohrala na ostrove Tenerife.
  • Ostrovy nezdedili svoj názov po kanárikoch, ale pochádza z legendy o veľkých psoch (po latinsky canis), ktoré ich strážili.
  • Na ostrove Gran Canaria sa vraj nachádza aj vila Toma Cruisa a tiež jedny zo satelitov, ktoré zachytávali signál z prvého pristátia na mesiaci.
  • Jedine na Kanárskych ostrovoch sa dá zakúpiť medový rum (ronmiel). Na tento fakt pamätajte pri vašej návšteve. 😉

 

Please follow and like us:

4 Replies to “Gran Canaria ako narodeninový darček”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *